Welcome to SPCE

Only registered members can login

All Administrator,Staff & Students can login :)

Member Login



Awards and Honours

The Following are the prizes awarded to the students of this college for the year 2012-13

KULPATI’S GOLD MEDAL

SR. NO. PRIZE AWARDED NAME
1 For securing First Rank in First Attempt amongst students of this college and First Class with Distinction in B.E. (CIVIL) Examination held in April 2013. Mr.Sridhar Padmanabhan
1292/1475
2 For securing First Rank in First Attempt amongst students of this college and First Class with Distinction in B.E. (MECHANICAL) Examination held in April 2013. Ms.Tilve PAllavi Mangesh
1070/1275
3 For securing First Rank in First Attempt amongst students of this college and First Class with Distinction in B.E. (ELECTRICAL) Examination held in April 2013. Mr.Sinkar Ajinkya Dilip
1124/1300

 

KULPATI’S SILVER MEDAL

SR. NO. PRIZE AWARDED NAME
1 For securing Second Rank in First Attempt amongst students of this college and First Class with Distinction in B.E. (CIVIL) Examination held in April 2013. Ms.Kashikar Parineeta Ashok
1257/1475
2 For securing Second Rank in First Attempt amongst students of this college and First Class with Distinction in B.E. (MECHANICAL) Examination held in April 2013. Mr.Jadhav Bhushan Bharat
1059/1275
3 For securing Second Rank in First Attempt amongst students of this college and First Class with Distinction in B.E. (ELECTRICAL) Examination held in April 2013. Ms.Pandit Medha Vinay
1060/1300

 

SHRI PRUTUVISH NARAYANDAS KILLAWALLA PRIZE OF RS. 100/ EACH

SR. NO. PRIZE AWARDED NAME
1 For securing highest marks in first attempt amongst students of this college at F.E. (ELECTRICAL) Examination held in April 2013and joined in S.E. (ELECTRICAL) in the year November 2013 Deshmukh Parikshit Vijay
760/886 90.26%
2 For securing highest marks in first attempt amongst students of this college at S.E. (ELECTRICAL) Examination held in April 2013 and joined in T.E. (ELECTRICAL) in the year November 2013 Kurmila Venkatesh Dhananjay
678/750 90.40%
3 For securing highest marks in first attempt amongst students of this college at T.E. (ELECTRICAL) Examination held in April 2013 and joined in B.E. (ELECTRICAL) in the year November 2013 Kamath Prasad Subhash
654/750 87.20%
4 For securing highest marks in first attempt amongst students of this college at B.E. (ELECTRICAL) Examination held in April 2013 Sinkar Ajinkya Dilip

 

SHRIPAD RAO DUBHASHI PRIZE OF RS. 75/-

SR. NO. NAME PRIZE AWARDED
1 For securing highest marks amongst our successful college students in the subject of “Building Design & Drawing” in T.E. (CIVIL) Sem. V examination held in December ______

 

SMT. AHILYABHAI TEMBE PRIZE OF RS. 100/-

SR. NO. PRIZE AWARDED NAME
1 For standing first in the subject of " Design & Drawing of Concrete Structures " in B.E. (CIVIL) Sem. VIII examination held in June April 2013 Ghadi Pratik Ajit
126/150

 

SHRI R. M. JOSHI PRIZE OF RS. 100/-

SR. NO. PRIZE AWARDED NAME
1 Has been awarded Prof. R.N.Joshi prize for securing highest marks in Sem. VII and Sem. VIII (CIVIL) taken together and passing separately during Year April 2013 Sridhar Padmanabhan
1292/1475

 

Dr. PRANLALA PATEL FOUNDATION PRIZE OF RS. 500/-

SR. NO. PRIZE AWARDED NAME
1 Has been awarded Dr. PRANLALA PATEL prize for securing highest percentage of marks in F.E. (MECHANICAL) examination at the first attempt during Year 2013 - 14 Sali Askash Rajendra
711/760
2 Has been awarded Dr. PRANLALA PATEL prize for securing highest percentage of marks in S.E. (MECHANICAL) examination at the first attempt during Year 2013-2014 Shetty Swapnil PAdmanabha
3 Has been awarded Dr. PRANLALA PATEL prize for securing highest percentage of marks in T.E. (MECHANICAL) examination at the first attempt during Year 2013-2014 Joshi Saudamini Jagnath

 

SHRI JAYANTI SATYANARAYNA MEMORIAL PRIZE OF RS. 50/-

SR. NO. PRIZE AWARDED NAME
1 For securing highest percentage of marks in the subject of “STRUCTURAL ANALYSIS” Sem. V at the T.E. (CIVIL) examination held in December 2012 Mr.Arora Vaibhav Vijay
120-150

 

SHRI MARATHE MEMORIAL PRIZE OF RS. 500/-

SR. NO. PRIZE AWARDED NAME
1 For securing highest percentage of marks in the subject of “ENGINEERING MECHANICS” Sem. I at the F.E. examination held in December 2012 Poojari Dheeraj Ram

 

SHRI MARATHE MEMORIAL PRIZE OF RS. 250/-

SR. NO. PRIZE AWARDED NAME
1 For securing highest percentage of marks in the subject of “STRENGTH OF MATERIALS” Sem. III at the S.E. (CIVIL) examination held in Nov/Dec 2013. Shahtri Chaitanya Vinod
119/150
2 For securing highest percentage of marks in the subject of “STRENGTH OF MATERIALS” Sem. III at the S.E. (MECHANICAL) examination held in Nov/December 2013. Shetty Swapnil Padmanathan
111/125

 

BENGAL ENGINEERING COLLEGE ALUMNI ASSOCIATION (BOMBAY BRANCH) TRUST SCHOLARSHIP OF RS. 2000/- EACH.

SR. NO. PRIZE AWARDED NAME
1 For securing highest marks in first attempt amongst students of this college of T.E. (CIVIL) Examination held in April 2013 Bhoga Satishkumar
709/850 83.41%
2 For securing highest marks in first attempt amongst students of this college of T.E. (MECHANICAL) Examination held in April 2013 -
3 For securing highest marks in first attempt amongst students of this college of T.E. (ELECTRICAL) Examination held in April 2013 Kamath Prasad Subhash

 

INDIAN WATER WORK ASSOCIATION (BOMBAY CENTRE) CASH PRIZE OF RS.400/-

SR. NO. PRIZE AWARDED NAME
1 For securing highest marks in SUBJECT “Environmental Engineering” B.E. (CIVIL) Sem. VII Examination held in November 2012 Sridhar Padmanabhan
142/150

 

DR. G.A.MHASKAR & DR. B.M.JOSHI PRIZE OF RS. 130/-

SR. NO. PRIZE AWARDED NAME
1 For securing 1st rank in B.E. (ELECTRICAL) Class. Sinkar Ajinkya Dilip
1124/1300

 

MERIT PRIZE OF RS. 500/- EACH (OR BOOKS WORTH THE AMOUNT) AWARDED BY THE DEPARTMENT OF STRUCTURAL ENGINEERING TO THE STUDENTS OBTAINING THE FIRST CLASS AND GETTING HIGHEST NUMBERS OF MARKS IN ALL STRUCTURAL ENGINEERING SUBJRCTS TAKEN TOGETHER AT THE F.E. (CIVIL), S.E.(CIVIL), T.E. (CIVIL), B.E.(CIVIL) EXAMINATION HELD IN THE YEAR 2012-13

SR. NO. EXAMINATION NAME
1 F.E. (CIVIL) Dhokane Sujay Samadhan
2 S.E. (CIVIL) Mahajan Hartik Suresh
3 T.E. (CIVIL) Arora Vaibhav Vijay
4 B.E. (CIVIL) Sridhar Padmanabhan

 

COMMUNICATION SKILL PRIZE AWARDED BY STRUCTURAL DEPARTMENT FOR F.E. CLASS.

SR. NO. PRIZE AWARDED NAME
1 FOR GETTING MAX. MARKS IN C.S. SUBJECT Giridhar Sowmya
114/150

 

MERIT PRIZE ON THE BASIS OF MERIT IN THE PRECEDING EXAMINATION HELD IN MAY – JUNE 2013

SR. NO. NAME OF THE STUDENTS RANK
F.E. ELECTRICAL
1 Thorat Anjali Rajendra 1
2 Deshmukh Parikshit Vijay 2
3 Bhosale Vaibhav Vasant 3
F.E. CIVIL
1 Dhokane Sujay Samadhan 1
2 Vishwakarma Dhiraj Shashidhar 2
3 Poojari Dheeraj Rama 3
F.E. MECHANICAL
1 Sali Akash Rajendra 1
2 Narvekar Ekta Shekhar 2
3 Anasane Gaurav Arun 3
S.E. (ELECTRICAL)
1 Kurminla Venkatesh Dhananjay 1
2 Sadavarte Pranila Vinod
Amala Thomas
Chaudhari Pritam Jaywant
2
3 Sahare Sampadha Sunil 3
S.E CIVIL
1 Mahajan KArtik S 1
2 Shetty Akshatta Shridhar 2
3 Asabe Nitin K 3
S.E. MECHANICAL
1 Shetty Swapnil Padmanabhan 1
2 Naik Pratik Kiranrao 2
3 Wagh Mrudli Balu 3
T.E. (CIVIL)
1 Arora Vaibhav Vijay 1
2 Bhoga Satishkumar Shriniwas 2
3 Oke Ninad Nitendya 3
T.E. (MECHANICAL)
1 Nishar Siddharth Mahendra 1
2 Joshi Saudamini Jagannath 2
3 Vartak Dhawal Chandrakant 3
T.E. (ELECTRICAL)
1 Kamat Prasad Subhash 1
2 Maniyar Harun Faruk 2
3 Sattam Prachi Prakesh
Kulkarni Kunal Avinash
3
B.E. (CIVIL)
1 Sridhar Padmanabhan 1
2 Kashikar Parineeta Ashok 2
3 Patil Sunil Kisar 3
B.E. (MECHANICAL)
1 Tilve Pallavi Mangesh 1
2 Jadhav Bhushan Bharat 2
3 Sehajalia Preeti Dhanjibhai 3
B.E. (ELECTRICAL)
1 Sunkar Ajinkya Dilip 1
2 Pandit Medha Vinay 2
3 Satam Nishchint Mahesh 3

 

MERIT PRIZE ON THE BASIS OF MERIT IN THE PRECEDING EXAMINATION HELD IN MAY –JUNE 2013

M.E. (CIVIL) STRUCT. ENGG. II
1 Deshpande Ajit Vijay 616/750
2 Khan Abdulla Khurshid Ahmed 599/750
3 Rahul Chandrashekar 585/750
M.E. (CIVIL) CONSTR.ENGG. II
1 Chavan Tejashree Surendra 612/750
2 Lokhande Digvijay Balkrishna 607/750
3 Raut Swapril A. 603/750
M.E. (MECH) THERMAL ENGG. II
1 Panhale Akshay Ramnath 577/750
2 Radhkrishnan Rajaram 574/750
3 Yadav Rohit Kailas 564/750
M.E. (MECH) MACHINE DESIGN II
1 Siddiqui Ehan N 617/750
2 Greegory Mathew 594/750
3 Patel Nilesh Jayantibhai 593/750